skolens v2

Insights

Kad gudrās tehnoloģijas un izglītība mijiedarbojas

Linda Lielbriede, skolens.lv dibinātāja

Dzīvei tehnoloģiju pilnā pasaulē ir savas priekšrocības un trūkumi, no kuriem būtiskākie ir negatīvā ietekme uz studentu uzmanību un studiju sasniegumiem. Vai tā vietā, lai nebeidzami sūdzētos par negatīvajām sekām, varbūt lietderīgāk būtu aplūkot priekšrocības, ko tehnoloģijas dod izglītībai un mācību procesa uzlabošanai?

Patiesību sakot, tādas modernās tehnoloģijas kā mākslīgais intelekts (AI), mācību programmatūra un virtuālās klases ir pagrieziena punkts neatgriezeniskām mācību pieejas izmaiņām un pedagogu lomai.

KLASES PAPLAŠINĀŠANA

Iedomājieties sevi pārpildītā autobusā vai garā rindā iepirkšanās centrā – iespējams, ka 4 no 5 cilvēkiem būs iegrimuši viedtālruņu zilajos, gaišajos ekrānos. Telefonus kā daudz ko citu var izmantot gan kā izklaidi, gan kā zināšanu ieguves rīku. Cilvēki arvien biežāk lejupielādē valodu mācīšanās lietotnes, lasa grāmatas tiešsaistē vai pat mācās spēlēt mūzikas instrumentu.

Izmantojot ar tehnoloģijām piesātinātas mācību metodes, pasniedzēji 40 minūšu stundā var izvērst mācību stundu no vienkāršu mācību grāmatu pārlūkošanas līdz pasaules apceļošanai. Izglītojošas filmas, neskaitāmas programmas, tiešsaistes testi, interaktīvi uzdevumi – tas mācību procesam piešķiļ tik nepieciešamo dzirksteli.

Tehnoloģijas jāuzskata par sabiedroto, kas palīdz skolotājiem apmācības procesā. Piemēram, tehnoloģijas atvieglo standarta uzdevumu izpildi, piemēram, strādājot pēc plāna, vērtējot studentus vai parādot vizuālos materiālus. No otras puses, skolotājiem ir vairāk laika, lai koncentrētos uz katru no saviem skolēniem - iesaistīt viņus diskusijās vai mudināt viņus to pieeja konkrētu problēmu ar plašāku perspektīvu.

MĀCĪŠANĀS – MŪŽA PROCESS

Ir teikts, ka daudzas profesijas atrodas uz pilnīgas izzušanas sliekšņa. Un daļēji tas saistīts ar pieaugošo tehnoloģiju izmantošanu dažādās jomās. Laiks ir viena no mūsdienu pasaules lielākajām vērtībām, un, izmantojot tehnoloģijas, to var saprātīgi plānot un izlietot – sākot no ikdienas uzdevumiem mājās līdz metodēm, kas uzlabo studiju procesu.

Skolotāji, kuri savā darbā ievieš tehnoloģijas, palīdz veidot nākamos profesionāļus, kuri ir gatavi pielāgoties un vienmēr mācīties. Kāpēc mācīšanās ir svarīga pat pēc skolas absolvēšanas? Tehnoloģijas pastāvīgi attīstās, tāpēc nepieciešamība tās izprast un zināšanas par to izmantošanu prasa patstāvīgus mūžizglītības pētījumus.

Tehniskajām prasmēm ir liela nozīme mūsdienu pasaulē, mūsdienās gandrīz neko nevar izdarīt bez to pielietošanas. Tā vietā, lai noliegtu tehnoloģiju ietekmi, tās ir jāizmanto saprātīgi un gudri.

ATTĀLUMS VAIRS NAV PROBLĒMA

Biznesa braucieni un ilgstoši ceļojumi uz ārzemēm mācību gada laikā ir daudzu ģimeņu ikdienā. Noraizējušies vecāki dažbrīd nopūšas, domājot, ka bērniem kavēto mācību vielu nebūs iespējams apgūt, jo materiālu ir pārāk daudz. Tehnoloģijas ir atrisinājušas šo problēmu – tiešsaistes kursu un testēšanas sistēmu pieejamība ļauj iegūt zināšanas, fiziski neatrodoties skolā vai universitātē. Tomēr pasniedzēja un studenta mijiedarbība ir svarīga mācību procesa sastāvdaļa, jo tā ļauj labāk izprast priekšmetu un nostiprināt to, kas jau ir iemācīts. Šādos gadījumos vērtīgs rīks ir tiešsaistes platforma, kas vai nu palīdz studentiem atrast izsmeļošu skaidrojumu par uzdoto jautājumu, vai arī atrod skolotāju, kurš reāli varētu palīdzēt.

UZŅĒMUMI VĒLAS IEVIEST TEHNOLOĢIJAS IZGLĪTĪBĀ

Mācību procesa pārvērtības ir devušas mācību stundu tehnoloģiju izstrādātājiem – viņi koncentrē savus produktus uz noteiktām vecuma grupām vai noteiktiem speciālistiem, piemēram, skolotājiem. Augstas kvalitātes izglītība nākotnē palīdzēs kvalificētiem speciālistiem.

Daudzas valstis atbalsta uzņēmumu mēģinājumus uzlabot izglītības sistēmu ar jaunām tehnoloģijām un instrumentiem. Piemēram, daudzviet ir bijušas programmas, lai katram bērnam izsniegtu klēpjdatoru vai planšetdatoru, bet skolotājiem trūkst prasmju un didigitālo iemaņu to izmantošanai – tā iegādātie rīki paliek neizmantoti. Šādas investīcijas ir ne tikai naudas šķērdēšana valstīs ar ierobežotu budžetu, bet arī rada plašu neizpratni par to, kā vislabāk ieguldīt tehnoloģiskos risinājumos mācību procesā.

Lai gan valsts un uzņēmumu sadarbība ne vienmēr ir veiksmīga, nereti daudz labāka un veiksmīgāka izvēršas sadarbības starp nevalstiskajām organizācijām (NVO) un programmatūras izstrādātājiem. NVO parasti pārstāv noteiktu grupu intereses, tādējādi viņi zina, kādas ir prasības un vajadzības, savukārt uzņēmumi vēlas izmēģināt sevi citā, varbūt sarežģītākā jomā. Pasaulē šāda sadarbība ir izplatījusies diezgan veiksmīgi.

Šādi mēģinājumi ir bijuši arī Latvijā – viena no nesenākajām problēmām, kas parādījās 2015. gadā, norādīja uz to, ka būtiski pieaugusi privāto pasniedzēju nepieciešamība. Vairāk nekā 40% studentu vēlējās zināšanas papildināt pie individuāla privātskolotāja papildu mācību procesam skolā. Tas nozīmē, ka skolēni un viņu vecāki nav pārliecināti par klasē iegūtajām zināšanām un meklē iespējas nostiprināt apgūto. Papildus vairākām interneta platformām, kas piedāvā tiešsaistes studiju kursus, ir arī rīki, lai atrastu pasniedzējus un uzlabotu zināšanas individuālos mācību priekšmetos. Pie “Nordexo IT” vērsās organizācijas “Skolēns LV” dibinātāji, meklējot palīdzību tiešsaistes rīka uzlabošanā un ilgtermiņa uzturēšanā. Vietne skolens.lv šobrīd ir lielākā platforma Latvijā, kas studentiem un viņu vecākiem piedāvā atrast piemērotu pasniedzēju, lai labāk izprastu jebkuru priekšmetu.

NĀKOTNE IR ŠODIEN

Labi pielāgotas un plaši izmantotas tehnoloģijas palīdz ietaupīt vērtīgo laiku un veidot mūsu nākotni. Studenti un skolēni ir tie, kas darbosies rītdienas pasaulē, tāpēc labas tehnoloģiskās prasmes papildus vispārējai kritiskās domāšanas kompetencei, strukturēta domāšana un vadības prasmes ir aktuāla nepieciešamība.

Kaut arī valsts un valdības iestādēm bieži trūkst laika vai budžeta jaunu tehnoloģiju ieviešanai mācību procesos, privāta sadarbība starp programmatūras izstrādātājiem un organizācijām var nest augļus ātrāk, nekā cerēts. Nākotne sākas šodien – ir pienācis laiks rīkoties arī jums.

Published at 01.10.2019.